Jak vybrat topnou rohož nebo kabel pro temperování?

Úvod Elektrické podlahové topení Temperování podlahJak vybrat topnou rohož nebo kabel pro temperování?

1. Ujasněte si, zda chcete dosáhnout pouze teplé podlahy, nebo byste rádi vytápěli celý dům.

Temperování (vyhřívání) podlah = částečné vytápění

Hlavním cílem temperování podlah je zajistit komfortní teplotu povrchové krytiny. Hlavní zdroj tepla pro Váš dům bude stálet představovat jiný zdroj, například klasické radiátory, elektrické konvektory nebo teplovodní podlahové topení. Topné rohože nebo kabely zde slouží především pro zajištění příjemně teplé podlahy.

-> Pokračujte k bodu 2 na výběr topného prvku.

Podlahové vytápění = Pokrytí plné tepelné ztráty.

Pokud chcete vytápět celý dům pouze přes podlahové topení, elektrické topné rohože nebo kabely budou v tomto případě hlavním zdrojem tepla pro celý Váš dům.

-> Více informací naleznete v části elektrické podlahové topení.

2. Vyberte si vhodný topný prvek - je lepší topná rohož nebo kabel?

Pro temperování podlah se nejčastěji používají topné rohože. Výhody, které Vám zajistí použití topných rohoží jsou především následující:

PLUS: Velice jednoduchá a rychlá pokládka – rohož stačí ji jen rozvinout na podlahu. Nejprodávanější topná rohož termoKABEL Basic LEP má navíc samolepicí povrch, který Vám při montáži usnadní fixaci na podlaze.

PLUS: Díky nosné síti mají rohože pevně danou rozteč topného vodiče, což Vám zajistí vždy stejný výkon na 1 m2.

PLUS: Topné rohože pořídíte v mnoha variantách, přímo optimalizovaných pro konkrétní použití – například pod dlažbu, plovoucí podlahy nebo pod koberce. Varianty se odlišují nejen konstrukcí, ale také výkonem nebo šířkou.

PLUS: Zvýšené požadavky na tepelný komfort, například v koupelně, dokáží zajistit speciální výrobky se zvýšeným výkonem nebo například rohože navržené přesně do sprchových koutů.

Ukázka pokládky topné rohože na stávající dlažbu při rekonstrukci

Ukázka montáže topné rohože na stávající dlažbu (rekonstrukce)

3. Naučte se orientovat v nejdůležitějších parametrech topných rohoží:

Jaký výkon zvolit pro temperování?

Doporučený výkon je závislý na typu podlahové krytiny:

  • Pro tvrdé krytiny (např. instalace pod dlažbu nebo kámen) je pro běžné temperování ideální výkon 150-160 W/m2. Pokud si chcete dopřát o něco vyšší tepelný komfort například v prostoru koupelny, je možné použít i speciálně navržené topné rohože s výkonem kolem 200 W/m2
  • Pro měkké krytiny (např. instalace pod koberec nebo lino) je dostatečný plošný výkon kolem 120 W/m2.

Co znamená počet napájecích konců a jednožilové/dvoužilové provedení?

Porovnání jendožilového (2 napájecí konce) a dvoužilového (1 napájecí konec) provedení

  • 1 napájecí konec = dvoužilové provedení: Topná rohož (nebo topný kabel) jsou tvořeny topným vodičem se dvěma žilami. K napájení připojíte topnou rohož pouze na 1 konci. Instalačně jde o snažší řešení, jelikož není potřeba vracet se s druhým napájecím koncem topné rohože zpět k přívodu 230 V.
  • 2 napájecí konce = jednožilové provedení: Topný vodič má jen jednu žílu. K napájení je potřeba dovést oba konce rohože. Jednožilové provedení má výhodu v menším průměru topného vodiče (rozdíl je například 0,5–1 mm) a v nižší ceně.

Jak důležité je provedení a konstrukce topné rohože?

Kvalitně vyrobená topná rohož s promyšlenou konstrukcí Vám zajistí bezproblémový průběh pokládky:

PLUS: Robustně provedená nosná síť s pevně upevněným topným vodičem Vám zaručí stabilní rozteč smyček a ve výsledku tedy v každém bodě podlahy stejnou teplotu.

PLUS: Vhodný materiál nosné sítě je zárukou spolehlivého propojení s flexibilním lepidlem nebo mazaninou při instalaci.

PLUS: Izolace topného vodiče provedená z kvalitního, odolného materiálu Vám zajistí, že topná rohož (nebo i kabel) odolá zvýšené zátěži v průběhu montáže. Vyhnete se tak následným opravám poškozených vodičů, nebo dokonce nahrazení topného prvku novým.

Vzhledem k tomu, že životnost správně instalovaného elektrického vytápění/temperování je v řádu mnoha desítek let (teoreticky v podstatě neomezená), na provedení topné rohože se vyplatí dbát již při výběru, abyste se vyhnuli případným problémům ještě před začátkem instalace.

Ukázka klíčových prvků topných rohoží termoKABEL

Unikátní konstrukce topných rohoží termoKABEL - textilní nosná tkanina, vpletený topný vodič, nejvyšší odolnost

Všechny elektrické topné rohože značky termoKABEL jsou charakteristické unikátní konstrukcí – jednoznačně je poznáte podle textilní nosné tkaniny (sítě), do které je vetkán topný vodič. Spolu s vysoce kvalitní teflonovou izolací, plným opletením topného vodiče pro instalaci v koupelnách a pouze jedním napájecím koncem se jedná o řešení s maximálně jednoduchou instalací, nejvyšší spolehlivostí a dlouhou životností.

Jaké jsou výhody samolepicího provedení?

Některé topné rohože jsou na povrchu opatřeny lepidlem, které Vám při pokládce zajistí přilnutí k povrchu podlahy, tak aby Vám rohož „neujížděla“ po podlaze. Pro správnou funkci lepidla je nutné mít povrch podlahy očištěný od hrubých nečistot, nánosů prachu a podobně.

Určitou nevýhodu samolepicího provedení ucítíte při montáži podlahového topení v místnostech se složitějším půdorysem, kde Vám fixování k podlaze ztíží vyladění pozice topné rohože. Jedná se například o menší koupelny, kde se vyhýbáte toaletě, sprchovému koutu a podobně.

4. Spočítejte potřebnou plochu topné rohože

Plochu topné rohože spočítáte snadno z plochy temperovaného prostoru. Prostory pod vanou, nábytkem těsně u podlahy nebo kuchyňskou linkou se netemperují.

5. Pusťte se do montáže topné rohože

Montáž svépomocí

Pokud si chcete realizovat temperování podlahy svépomocí, prostudujte si příslušné skladby podlah, vyberte si topnou rohož, pokojový termostat a potřebné příslušenství a pusťte se do práce!

Realizace prostřednictvím odborné firmy

Kontaktujte nás, rádi Vám doporučíme odborné firmy, které s námi spolupracují.

Vyberte si na e-shopu:

Elektrické topné rohože

Termostaty

Diskuze

Zajímají Vás další informace nebo zkušenosti s výběrem topné rohože nebo kabelu? Zeptejte se našich odborníků v diskuzi níže, nebo nás rovnou kontaktujte.