Topné kabely do okapů

Úvod Ochrana potrubí, okapů a cest Topné kabely do okapů

Jak na ochranu střech a okapových systémů?

Rampouchy nebo sníh na střechách nebo okapech jsou nebezpečné nejen z důvodu možného pádu ze střechy a způsobení hmotných škod nebo zranění, ale také kvůli samotnému vlivu na životnost střechy. Opakující se tání a zamrzání ledu může vést na střechách i na okapech k vážným škodám – zatékání, prasklinám a podobně.

Správně zvolené topné kabely na rozpuštění sněhu nebo ledu dokážou zachovat střechy bez sněhové pokrývky, zamezí tvorbě rampouchů a v okapech udrží proudění vody.

 

 

Volba topného kabelu

Výkon

Pro správnou funkci odtávání sněhu a ledu je zapotřebí přizpůsobit výkon topného kabelu předpokládaným podmínkám využití a kvalitě izolace střechy. Orientační hodnoty potřebného výkonu naleznete v tabulce níže.

vyhřívaná část studená střecha* teplá střecha*

užlabí a povrch střechy

+ mezistřešní žlaby

150 až 250 W/m2 150 až 250 W/m2
svody a žlaby 30 až 40 W/m 40 až 50 W/m

* studená střecha = dostatečně zaizolovaná střecha. Instalovaný výkon může být nižší, protože k odtávání dochází zpravidla pouze vlivem slunce a při teplotách až kolem 0 °C.

* teplá střecha = nedostatečně zaizolovaná střecha. Je vhodné navrhnout vyšší instalovaný výkon, protože k odtávání dochází i při teplotách výrazněji pod 0 °C následkem tepelných ztrát střechou.

Kvalita a odolnost

Při výběru topného kabelu pro ochranu okapů nebo střech je důležitá jeho mechanická odolnost a odolnost vůči UV záření. Kabely speciálně navržené pro podobné nasazení, jako například topný kabel uniKABEL, jsou zpravidla s větším průměrem a robustnější izolací.

 

Volba termostatu a čidla

Termostat v kombinaci s optimálním čidlem Vám umožní provozovat topný systém co nejúsporněji. Efektivní řešení představuje využití kombinovaného teplotního/vlhkostního čidla, které předává informace o teplotě a vlhkosti pokročilému digitálnímu termostatu pro venkovní instalaci.

Termostat Tekmar 1773 Vám například umožní nastavovat hodnotu vlhkosti pro sepnutí, horní a dolní mezní teploty nebo minimální doby odtávání.

 

Instalace systému

Standardní varianta instalace předpokládá pokládku topného kabelu dvojitě do okapového žlabu i do svodu. Pro upevnění ve žlabech jsou využity speciální příchytky, ve svodech navíc v kombinaci s plastovým řetězem.

Montážní a regulační schéma:

Vyberte si na e-shopu:

Elektrické topné kabely

Diskuze

Zajímají Vás další informace nebo zkušenosti s topnými kabely do okapů? Zeptejte se našich odborníků v diskuzi níže, nebo nás rovnou kontaktujte.