Topné rohože a kabely pro venkovní plochy

Úvod Ochrana potrubí, okapů a cest Topné rohože a kabely pro venkovní plochy

Jak na ochranu venkovních ploch před sněhem a náledím?

Zasněžené nebo namrzlé chodníky, schodiště, cesty nebo vjezdy Vám často pořádně zkomplikují chůzi nebo pojížďky automobilem, nehledě na nutnost ručního odklízení sněhu.

Podobným nepříjemnostem můžete poměrně lehce a na desítky let dopředu zabránit instalací topných kabelů nebo topných rohoží pod venkovní plochy. Topné prvky budou po sepnutí termostatu temperovat povrchovou krytinu na teplotu nad bodem mrazu, tak aby odtával sníh a nedocházelo k tvorbě náledí.

 

Volba topného prvku

Rozdíly mezi topným kabelem a topnou rohoží

V případě temperování venkovních ploch je nutné rozhodnout se pro jednu z variant, případně varianty nakombinovat. Zásadním rozdílem mezi kabelem a rohoží je flexibilita pokládky – topný kabel lze oproti topné rohoži využít v jakkoli složité půdorysné situaci, jelikož nejste omezeni nosnou sítí rohože. Navíc můžete plynule měnit rozteč smyček a ovlivňovat tak plošný výkon. Oproti tomu topná rohož skýtá výhody v jednoduchosti a rychlosti pokládky, jelikož jednotlivé topné vodiče není potřeba upevňovat pomocí upevňovacích lišt. Předem daná rozteč smyček navíc zajišťuje konstantní hodnotu výkonu bez jakéhokoliv vyměřování.

 

Výkon

Pro spolehlivé odtávání ledu a sněhu z chodníků, vjezdů a jiných venkovních ploch je zásadní správné dimenzování výkonu topného kabelu nebo rohože. Potřebný výkon je závislý na skladbě temperované plochy, hloubce pokládky topného kabelu, požadované rychlosti odtávání a na lokálních klimatických podmínkách. Vhodné je uvažovat například také možnost zavátí sněhem, nebo naopak výrazného oslunění.

V klimatických podmínkách České republiky se optimální výkon pohybuje kolem 250 až 350 W/m2.

 

Skladba pro venkovní plochy

Pokládka topných kabelů a rohoží probíhá v případě zámkové dlažby dle příslušné skladby podlahy do pískové lože nebo tenké vrstvy betonu. V případě betonových povrchů probíhá pokládka na betonářskou síť.

Topný prvek se umísťuje co nejblíže k povrchu a pokud možno se izoluje od podkladu.

Silnice (pojezdové cesty)

Chodníky (pochůzné cesty)

  1. Topný kabel uniKABEL 2LF 30 W/m nebo topná rohož defrostMAT
  2. Povrchová krytina
  3. Písková lože (zásyp max. 10 cm + podsyp)
  4. Termostat
  5. Vlhkotní + teplotní čidlo v rovině podlahové krytiny
  1. Topná rohož defrostMAT nebo topný kabel uniKABEL
  2. Povrchová krytina
  3. Písková lože
    + betonová roznášecí vrstva (cca 6 cm)
  4. Termostat
  5. Vlhkotní + teplotní čidlo v rovině podlahové krytiny

 

 

Upevnění topných kabelů

V případě využití topných kabelů doporučujeme maximální rozteč smyček 10 cm. Kabely upevníte prostřednictvím hliníkových upevňovacích lišt fixKABEL.

Vyberte si na e-shopu:

Elektrické topné kabely

Diskuze

Zajímají Vás další informace nebo zkušenosti s ochranou venkovních ploch? Zeptejte se našich odborníků v diskuzi níže, nebo nás rovnou kontaktujte.